Wyszukiwanie

logo PKO logo Energia Transformacji

Efektywność energetyczna jest ważnym elementem transformacji energetycznej.

O efektywności energetycznej mówi się wtedy, gdy zamierzony efekt energetyczny uzyskuje się przez zmniejszenie strat energii lub zwiększenie sprawności procesów, urządzeń czy instalacji.

Żeby wpłynąć na efektywność energetyczną swojej firmy, najpierw musisz rozpoznać przepływ energii w przedsiębiorstwie. Poszukaj strat energii,  którą można jeszcze zagospodarować i wykorzystać na potrzeby użytkowe. Dzięki temu Twoje przedsiębiorstwo może zwiększyć efektywność energetyczną przy stosunkowo niewielkich nakładach inwestycyjnych.

Jak można efektywnie gospodarować energią?

  • Wykorzystaj ciepło odpadowe z urządzeń i instalacji.
  • Ogranicz straty ciepła – zapewnij lepszą izolację cieplną.
  • Pamiętaj o odpowiedniej eksploatacji urządzeń i instalacji energochłonnych.
  • Wymień urządzenia na nowe, mniej energochłonne, o mniejszej mocy – możesz np. zmodernizować linię produkcyjną i wymienić:
    • kotły grzewcze,
    • urządzenia przemysłowe,
    • układy chłodzenia.

Przełoży się to bezpośrednio na zmniejszenie kosztów inwestycyjnych i optymalną pracę nowych urządzeń. 

Optymalizacja energetyczna dotyczyć może energii elektrycznej, energii cieplnej czy zużycia wszelkiego rodzaju paliw.

 Audyt energetyczny

Aby sprawdzić, jakie zmiany możesz wprowadzić, by poprawić efektywność energetyczną, możesz wykonać audyt energetyczny.

Podczas audytu określone zostaną bazowe zużycie energii i możliwe do uzyskania oszczędności .

Obecnie tylko organizacje, które mają status dużego przedsiębiorstwa, mają obowiązek przeprowadzenia ustawowego audytu.  Opracowanie to pozwoli zidentyfikować miejsca, w których jest potencjał do poprawy efektywności energetycznej. 

Warto jednak wykonać taki audyt, nawet jeśli obowiązek nie dotyczy Twojego przedsiębiorstwa.

  • Raport z audytu jest cennym źródłem informacji na temat bieżącego stanu zużycia energii.
  • Są w nim wskazane obszary, w których można wprowadzić optymalizację energetyczną.
  • Dokument może stanowić pierwszy krok w planowaniu dalszej poprawy efektywności energetycznej.

 

Smart metering – inteligentny system pomiarowy

Do pomiarów zużycia energii można stosować dodatkowy system monitorowania zużycia energii – smart metering.

Jest to kluczowe narzędzie w optymalizacji energetycznej, które:

  • umożliwia bieżące śledzenie energochłonności w różnych obszarach i reagowanie na nieprawidłowości i anomalie,
  • wskazuje oszczędności energii, które wynikają z wdrożonych już działań,
  • zapewnia dostęp do historycznych danych pomiarowych. Może w zaawansowany sposób przeanalizować te dane i opracować algorytmy, które optymalizują pracę urządzeń – przyczynia się więc do redukcji zużycia energii.

 Norma ISO 50001

Działania, które poprawiają efektywność energetyczną, są kluczowym elementem systemu zarządzania energią według normy ISO 50001:

  • Spełnienie wymagań normy ISO 50001 pozwala opracować i wdrożyć system, który obejmuje wiele obszarów przedsiębiorstwa, w tym: obszar prawny, finansowy, techniczny i inwestycyjny.
  • System ten pozwoli zidentyfikować miejsca, w których jest potencjał do poprawy efektywności energetycznej.
  • Dzięki systemowi można planować i wdrażać odpowiednie działania, które pozwolą na uzyskanie zakładanego wyniku energetycznego.

 System oparty na normie ISO 50001 umożliwia więc optymalizację zużycia energii przez ciągłą poprawę wskaźników wyniku energetycznego.

 

Certyfikacja ISO 50001

Jeżeli przedsiębiorca spełni wymagania normy ISO 50001, uzyska certyfikat systemu zarządzania energią.

Certyfikacja ISO 50001 jest dużym atutem przedsiębiorstwa:

  • pomaga skutecznie optymalizować zużycie energii: redukować jej koszty i przyczyniać się do redukcji emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery,
  • poprawia konkurencyjność przedsiębiorstwa i sprawia, że staje się ono atrakcyjnym podmiotem dla swoich klientów czy kontrahentów.

Żeby utrzymać certyfikat, przedsiębiorca musi stale realizować zadania, które zmierzają do poprawy efektywności energetycznej.

To, czy przedsiębiorstwo osiąga założone cele związane z wynikiem energetycznym, sprawdzane jest w okresowych raportach. Dzięki temu przedsiębiorca, który wdrożył system zarządzania energią według ISO 50001, zwolniony jest z  obowiązkowego audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Obowiązek taki nakłada na duże przedsiębiorstwa ustawa o efektywności energetycznej.

 

Nasz ekspert

Agata Zieleniak

Audytor energetyczny, członkini Zrzeszenia Audytorów Energetycznych (numer członkowski: 2236), audytor wiodący Systemu Zarządzania Energią według normy ISO 50001 (numer certyfikatu: ENR 01219173) oraz Systemu Zarządzania Środowiskowego według normy ISO 14001 (numer certyfikatu: ENR 01553253). Członkini stowarzyszenia Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF). Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Chemii oraz Akademii Leona Koźmińskiego na kierunku Zasady Zrównoważonego Rozwoju dla Biznesu. Posiada specjalizację w zakresie nauk technicznych, w tym ogniw wodorowych, układów kogeneracyjnych oraz technologii energetycznych. Współtworzyła pilotażowy układ mikrokogeneracyjny. Od 2024 roku związana zawodowo z PKO Bankiem Polskim w roli Ekspertka w Biurze Rozwoju Produktów ESG w Departamencie Programów Publicznych ESG.

Materiały zamieszczone w serwisie Energia Transformacji mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią opinii prawnej ani doradztwa prawnego lub inwestycyjnego. Wszelkie treści dotyczące regulacji prawnych są aktualne na dzień ich publikacji/aktualizacji i nie przedstawiają oceny podlegania lub niepodlegania przez użytkowników serwisu obowiązkom z nich wynikających. Ocena taka powinna być dokonana przez podmiot zobowiązany w oparciu o przepisy powszechnie obowiązującego prawa.

Wszystkie treści zamieszczone w serwisie są wyrazem oceny autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie. Żadna część, ani całość materiałów nie może być powielana i rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez uprzedniej pisemnej zgody PKO Banku Polskiego.