Wyszukiwanie
Białe certyfikaty, znane też jako świadectwa efektywności energetycznej (SEE), to mechanizm, który wspiera przedsiębiorstwa w realizacji projektów zmniejszających zużycie energii. Są one potwierdzeniem osiągniętych oszczędności energetycznych i formą finansowania modernizacji w firmach. Promują ochronę środowiska przez optymalizację zużycia energii.
W Polsce system białych certyfikatów opiera się na ustawie o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 r., która wprowadziła zmiany w monitorowaniu i raportowaniu oszczędności energii. Certyfikaty wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Przedsiębiorcy, którzy je otrzymali, mogą sprzedawać świadectwa na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) – i dzięki temu odzyskać koszty inwestycji.
Z programu mogą skorzystać różne podmioty, w tym:
Pamiętaj! Najpierw musisz złożyć wniosek do URE i przeprowadzić audyt efektywności energetycznej. Przedsięwzięcie musi znajdować się też Rejestrze Świadectw Pochodzenia prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii.
Finansowe:
Ekologiczne:
W Polsce wiele firm skorzystało z mechanizmu białych certyfikatów i zrealizowało różnorodne projekty, takie jak:
W sektorze spożywczym, modernizacja systemów chłodniczych przyniosła znaczące oszczędności energii. W jednym z udokumentowanych przypadków firma oszczędziła około 3200 MWh rocznie i uzyskała białe certyfikaty o wartości ponad 550 tys. PLN.
Innym przykładem jest przedsiębiorstwo chemiczne, które dzięki modernizacji linii produkcyjnych i kotłowni również otrzymało wsparcie w postaci białych certyfikatów. Dzięki temu firma nie tylko obniża koszty energii i poprawia swoją efektywność, lecz także zmniejsza emisję CO2 . Szacuje się, że całkowita redukcja emisji CO2 w latach 2021- 2030 wyniesie ok 20,9 mln ton.
Inwestycje wspierane przez białe certyfikaty nie tylko przynoszą korzyści finansowe, lecz także wpływają na ochronę środowiska i rozwój nowoczesnych technologii.
To idealne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorstwa, które dąży do zrównoważonego rozwoju.
Więcej o Świadectwach efektywności energetycznej dowiesz się ze strony Efektywność energetyczna - Urząd Regulacji Energetyki, a o Rejestrze Świadectw Pochodzenia bezpośrednio ze strony Towarowej Giełdy Energii.
Nasz ekspert
Joanna Kotowicz
Menedżerka z kilkunastoletnim doświadczeniem w obszarach inwestycji i rozwoju. Zwolenniczka transformacji energetycznej i GOZ. Współpracowała z sektorem energetycznym i produkcyjnym. Obecnie menedżerka w PKO Banku Polskim, gdzie wspiera przedsiębiorstwa w zakresie zrównoważonego rozwoju i finansowania zielonych inwestycji. Absolwentka Collegium Civitas w Warszawie, Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Ukończyła studia MBA Zarządzanie Polityką Energetyczną i Klimatyczną.
Sprawdź także
Dekarbonizacja w praktyce jak skutecznie zredukować emisje
Odcinek przedstawia skuteczne metody redukcji emisji CO₂ oraz wyjaśnia, dlaczego dekarbonizacja jest...
Efektywność energetyczna
Efektywność energetyczna jest ważnym elementem transformacji energetycznej. O efektywności energetyc...
Materiały zamieszczone w serwisie Energia Transformacji mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią opinii prawnej ani doradztwa prawnego lub inwestycyjnego. Wszelkie treści dotyczące regulacji prawnych są aktualne na dzień ich publikacji/aktualizacji i nie przedstawiają oceny podlegania lub niepodlegania przez użytkowników serwisu obowiązkom z nich wynikających. Ocena taka powinna być dokonana przez podmiot zobowiązany w oparciu o przepisy powszechnie obowiązującego prawa.
Wszystkie treści zamieszczone w serwisie są wyrazem oceny autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie. Żadna część, ani całość materiałów nie może być powielana i rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez uprzedniej pisemnej zgody PKO Banku Polskiego.