Wyszukiwanie

logo PKO logo Energia Transformacji

Środki KPO na rozwój gospodarki niskoemisyjnej

20.05.2025

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchamia 26 maja 2025 roku strategiczny program wsparcia dla gospodarki niskoemisyjnej, w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Z pulą 4,78 miliarda złotych, program ten ma na celu przyspieszenie transformacji energetycznej Polski.

Główne cele i obszary wsparcia:

Fundusze zostaną przeznaczone na projekty, które przyczynią się do znaczącego zwiększenia mocy produkcyjnych w zakresie nowych pojazdów nisko- i zeroemisyjnych oraz rozbudowy niezbędnej infrastruktury na potrzeby rozwoju elektromobilności. Wsparcie obejmie szeroki zakres działań w sektorach czystej mobilności i energetyki, w tym:

  • Zrównoważona mobilność: Budowa instalacji, linii technologicznych i fabryk produkujących zaawansowane technologicznie pojazdy nisko- i zeroemisyjne (samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe, autobusy, lokomotywy, pojazdy rolnicze itp.). Finansowanie obejmie także wytwarzanie kluczowych części, takich jak napędy, akumulatory czy układy zasilania, a także infrastruktury ładowania pojazdów, w tym domowych stacji ładowania, gniazd, systemów zarządzania ładowaniem oraz stacji tankowania wodoru.
  • Energetyka niskoemisyjna: Projekty z łańcucha wartości dla nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii lub magazynowania zeroemisyjnej energii.

Dla kogo jest ten program?

Beneficjentami programu mogą zostać przedsiębiorstwa w formie spółek kapitałowych (spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), w tym małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), spółki duże oraz spółki o średniej kapitalizacji.

Warunki dofinansowania:

Dofinansowanie będzie udzielane w formie wejść kapitałowych, polegających na bezpośrednim nabyciu lub objęciu akcji lub udziałów w podwyższanym kapitale spółek. Minimalna wartość wejścia kapitałowego wynosi 50 milionów złotych. Udział NFOŚiGW w kapitale zakładowym beneficjenta końcowego nie może przekroczyć 49%, choć w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest objęcie większościowych pakietów (do 85%), pod warunkiem szczegółowych ustaleń w umowie inwestycyjnej.

Terminy i sposób składania wniosków:

Nabór wniosków rozpoczyna się 26 maja 2025 roku i potrwa do 4 lipca 2025 roku (do godziny 23:59). Wnioski należy składać wyłącznie w postaci elektronicznej za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD). O zachowaniu terminu decyduje data wysłania wniosku przez GWD na skrzynkę podawczą NFOŚiGW na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Program będzie realizowany w latach 2025-2026. Jego wdrożenie poprzedziły szerokie konsultacje sektorowe i społeczne.

Szczegółowe informacje o naborze oraz dokumenty programowe są dostępne na oficjalnej stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: E3.1.1 Instrument wsparcia dla gospodarki niskoemisyjnej - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Materiały zamieszczone w serwisie Energia Transformacji mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią opinii prawnej ani doradztwa prawnego lub inwestycyjnego. Wszelkie treści dotyczące regulacji prawnych są aktualne na dzień ich publikacji/aktualizacji i nie przedstawiają oceny podlegania lub niepodlegania przez użytkowników serwisu obowiązkom z nich wynikających. Ocena taka powinna być dokonana przez podmiot zobowiązany w oparciu o przepisy powszechnie obowiązującego prawa.

Wszystkie treści zamieszczone w serwisie są wyrazem oceny autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie. Żadna część, ani całość materiałów nie może być powielana i rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez uprzedniej pisemnej zgody PKO Banku Polskiego.