Wyszukiwanie
ISO 14001 to międzynarodowa norma, która określa wymagania dla systemu zarządzania środowiskowego (ang. Environmental Management System – EMS). Jej głównym celem jest wspieranie firm i instytucji w minimalizowaniu negatywnego wpływu ich działalności na środowisko przy jednoczesnym spełnianiu obowiązujących przepisów oraz zwiększaniu efektywności w wykorzystywaniu zasobów.
Wdrożenie tej normy przynosi szereg korzyści, zarówno środowiskowych, jak i biznesowych. Organizacje, które decydują się na certyfikację, mogą:
Norma znajduje zastosowanie w firmach każdej wielkości – od małych przedsiębiorstw po duże koncerny, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.
Wdrożenie ISO 14001 to proces wieloetapowy. Obejmuje on:
Po zakończeniu tych etapów możliwe jest przystąpienie do certyfikacji przez niezależną jednostkę oceniającą zgodność z wymaganiami normy.
Korzyści z wdrożenia ISO 14001 są wielowymiarowe:
Mimo wielu zalet, proces wdrażania ISO 14001 może być wymagający ze względu na:
Jednym z fundamentów normy jest konieczność przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów związanych z ochroną środowiska. Organizacja musi:
Należy pamiętać, że posiadanie certyfikatu ISO 14001 nie zwalnia organizacji z odpowiedzialności prawnej – organizacja odpowiada za zgodność ze wszystkimi przepisami.
ISO 14001 to skuteczne narzędzie dla firm, które chcą działać odpowiedzialnie wobec środowiska, poprawiać swoje wyniki operacyjne i zwiększać zaufanie klientów. Choć wdrożenie systemu zarządzania środowiskowego może być wymagające, jego efekty przynoszą realne korzyści – zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. To inwestycja, która procentuje zrównoważonym rozwojem i przewagą konkurencyjną.
Nasz ekspert
Maria Rejmak
Od 2007 roku związana z branżą finansową. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku matematyka oraz studiów podyplomowych z zakresu Zarządzania ryzykiem na Akademii Finansów, Analityk finansowy ryzyka kredytowego na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Menedżer zielonej transformacji - raportowanie ESG na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Obszary aktywności zawodowej to ślad węglowy, raportowanie zrównoważonego rozwoju oraz finansowanie inwestycji przy wsparciu funduszy europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem elektromobilności. Uczestniczyła w pracach Komitetu Sterującego przy Związku Polskiego Leasingu przy opracowywaniu standardu 1.0 "Ślad węglowy w leasingu".
Sprawdź także
Ślad Wodny Niewidoczny Wpływ Twojej Firmy na Środowisko
Wielu przedsiębiorców doskonale zdaje sobie sprawę z roli, jaką odgrywa ślad węglowy w walce ze zmia...
Czym jest ślad węglowy
W pierwszym odcinku dowiesz się, czym dokładnie jest ślad węglowy i dlaczego jego pomiar ma kluczowe...
ISO 50001
ISO 50001 to międzynarodowa norma, która pomaga organizacjom skutecznie zarządzać energią. Jej główn...
Materiały zamieszczone w serwisie Energia Transformacji mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią opinii prawnej ani doradztwa prawnego lub inwestycyjnego. Wszelkie treści dotyczące regulacji prawnych są aktualne na dzień ich publikacji/aktualizacji i nie przedstawiają oceny podlegania lub niepodlegania przez użytkowników serwisu obowiązkom z nich wynikających. Ocena taka powinna być dokonana przez podmiot zobowiązany w oparciu o przepisy powszechnie obowiązującego prawa.
Wszystkie treści zamieszczone w serwisie są wyrazem oceny autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie. Żadna część, ani całość materiałów nie może być powielana i rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez uprzedniej pisemnej zgody PKO Banku Polskiego.